Sándy Gabriella
1986-ban kezdtem jógázni, első oktatói oklevelemet 1991-ben szereztem. 2005-től több jógaiskolát is megismertem, és közben elvégeztem a Magyar Jóga Társaság 2 éves oktatóképzését,Veszprémben, 2007-2009-ben
Az oktatóképzésben és saját oktatói tevékenységemben is elsődleges célom, hogy a gyakorlók megtapasztalják, hogy a Jógaszútrák sokszázados bölcsessége minden korban érvényes, ma is. Válaszokat ad hétköznapjaik égető kérdéseire, és lehetőséget arra, hogy megfelelően birkózzanak meg a kihívásokkal. A tapasztalatokkal és gyakorlással szerzett mindezen képességeket pedig át is tudják adni.
Kapcsolatom a Himalájai Jóga Tradícióval
Rendszeresen részt vettem-veszek a Tradíció tanárainak a programjain. Kiemelten Swami Vedának 2008-2012 közötti Jóga szutrák témában adott magyarországi előadásain, elsősorban ezek szolgálnak az oktatásom elméleti alapjául.
2009-ben kaptam mantra beavatást.
2014-2017 között a Himalájai Tradíció Tanárképzésében vettem részt, sikeresen vizsgáztam.
2012-től minden évben részt veszek a Himalájai Tradíció 1 hetes Silence elvonulásán.
Tanultam Papp Józsefnek a Patanjali Jógaszutrái témájában 2010-től 2016-ig tartott tanfolyamán, ahol végigvettük az egész művet, előadás, beszélgetés és meditációs gyakorlatok rendszeres folyamatában.
2010 óta hangfelvételek alapján is, zengetéssel gyakorlom a szutrákat. Ennek eredményének tekintem, hogy az ászana gyakorlásom során, relaxációban, vagy közvetlenül utána, vagy hétköznapi tevékenységeim közben spontán módon felcsendülnek a szutrák. Sokszor jól azonosíthatóan az adott elmeállapotomra, aktuális érzelmi, gondolati világomra rezonálva, vagy attól teljesen függetlennek tűnően.
A szutrákkal való közelebbi találkozás olyan mértékben lelkessé tett, hogy a szanszkrit nyelv varázsának tanulmányozása érdekében a Budapesti Buddhista Főiskolán elvégeztem 3 szemesztert, oktatóm Körtvélyesi Tibor volt.
A tradíció tanáraitól, Swami Ritavantól , Stoma Parkertől és Ashutos Sharmától egyöntetűen biztatást és megerősítést kaptam azon indíttatásomnak, hogy megosszam másokkal is azt az ismeretet, és tapasztalást, amelyet ez a csodálatos bölcsességtár számomra nyújt.
Oktatói tapasztalataim
1991 óta, kisebb-nagyobb szünetekkel oktatom is a jógát. Kezdetben az általános, akkor még különleges Hatha-jóga-ként, 2015-től integrált jógának nevezhetnénk. Ekkor korszerű, már terápiás jellegű vonásokkal. 2014-től pedig kifejezetten és hangsúlyosan a Himalájai Jóga Tradíció jellegzetességeinek megfelelően.
Jóga szutrákkal kapcsolatos tudásom és tapasztalatom megosztása
Oktatóképzéseken
Magyar Jóga Akadémia 1. és 2. évfolyamain, tantárgy: Patanjali Jógaszutrái és betekintés a szanszkrit nyelvbe, 2013 őszétől.
Anaya Női jógaoktató képzés, Kornhoffer Tünde vezetésével. 2016-decembertől.
Csoportokban:
Magyar Jóga Társaság Nyílt napjain, Jógafesztiválon, 2015-től.
Himalájai Tradíció központja, JógaSzutrák műhely, Meditációs tanfolyamok 2016.tól.
Debreceni jógagyakorlók meghívására 2017. Januártól.
Himalájai Tradíció nyilvános ingyenes programjain: Szilveszteri és Újhold, Telihold programokon. 2020 tavaszától minden héten szombaton a Himalájai Tradíció Zoom termében, előadás, beszélgetés, zengetés formájában.
Gyakorlat a Műhelyeken
A műhelyeim különlegessége, hogy nagyon gyakorlatias, kézzelfogható mind a megközelítés, mind az átadás módja, mind az eredmény. A hétköznapi élet, emberi vonásaink, történéseink, mintázataink a példák, hiszen személyes meggyőződésem, hogy a jógafilozófia, és annak leírásaként a „Jógaszutrák”, az ÉLET-ről szól. A saját gyakorlásom és életem, személyiségem és gondolkodásom, kapcsolódásaim finom változásai adják a személyes alapot.
Integrált, azaz ászana-, légző-, relaxációs és meditációs gyakorlatok által jutunk saját megélésekhez, tapasztalatokhoz, AHA élményekhez. Ezek természetes módon épülnek be hétköznapi kérdéseink megoldásába, csakúgy, mint spirituális fejlődésünk folyamatába. Stresszoldás, konfliktusok megelőzése, megoldása. Avagy: a jógafilozófiának, mint elméletnek a gyakorlati megvalósítása! Döntően szutrákkal való gyakorlás, kisebb mértékben szutrákról előadás.
A workshopjaim felépítése
Beszélgetés a szutrákról
Ez által rátekintést kapok a résztvevők meglévő ismereteire, tapasztalataira, ami segít a beszélgetésbe ágyazott előadás felépítéséhez.
A műhely időtartamától és céljától függően tematikus előadás követi a bevezető beszélgetést. Ennek során a szanszkrit nyelv néhány jellegzetességét is megmutatom, például a tárgyalt szutra néhány szavának rövid nyelvtani elemzésével, mely természetesen segíti a tartalom könnyebb megértését is. Ennek része a szutrák közös zengetése is.
Ászana és relaxáció gyakorlás
A Himalájai Tradíció gyakorlási módjával, a jógaszutrák gyakorlás közbeni felemlítésével. A szutra elhangzik szanszkrit és magyar nyelven, az adott gyakorlathoz illeszkedve. Megvalósul az ászanák meditatív, és kontemplatív gyakorlása, úgy is, mint a filozófiai tartalom megismerése a fizikai testtel végzett gyakorlás megfelelő tapasztalatai által.
Meditáció. – Az adott műhelyen tárgyalt téma, megismert szutrák tartalmához illő meditációs gyakorlat. Swami Veda azon tanítása alapján, amelyben többek közt elmesélte, hogy annak idején a bölcsek meditációs gyakorlat során, tapasztalás által tanították a szutrákat.
Befejező beszélgetés, tapasztalatok, felmerült kérdések megbeszélése. Ez választható, áttehető a következő alkalomra. Sokszor szívesebben maradnak-maradunk Csendben.
Eredmények többek között:
Az oktatóképzéseken ilyenkor otthoni feladatokat is kapnak, ez elmélyíti a megértést. Így több, saját élményeik tapasztalatát tudják új ismereteiket jól megosztani, a saját gyakorlásukba és a tanításukba integrálni. Példa: oktatóképzésen a szombat délutáni előadás-beszélgetésünk megértését az oktató már a másnapi bemutató tanításán – ászanavezetés – talán spontán, talán tervezetten, mindenesetre tűpontosan használta, megosztotta!
A workshopok témáiból
Áttekintés: Hogyan közelítsünk a szutrákhoz, mit találhatunk, hogyan hasznosítsuk azt, ami megérint belőle.
Gyakorlás, akadályok, motiváció: Milyen, könnyen felismerhető és kevésbé nyílt akadályoztatás kíséri a jóga gyakorlót, a keresőket. Hogyan tudatosítsuk ezeket, és találjuk meg az új motivációkat, milyen megoldást találunk erre a Jóga szutrákban.
Odaadás, hit, bizonyosság: Mit nyerhetünk a gyakorlással, és mire van szükség újra és újra az áhított célok eléréséhez vezető utunkon.
Klésák — a szenvedés okai: Tudatosítás és feloldási lehetőségek.
Samadhi: Közel vagy messze?
OM – Ishvara pranidhana: Miként gyakorolható, hogyan vihető bele a hétköznapi életünkbe?
Ashtanga – a jóga 8 tagja: Hol a helye,mi a jelentősége a Szutrákban, és az Életünkben?
Tanított tárgyak
Jógaszútrák és Meditáció
Ismerkedés a jóga szútrákkal
- A jóga szútrák helye és a jóga történetben és a jógafilozófiában.
- Átteknités – Szerkezete, formája, a 4 pada.
- Szútrák zengetése
Mi a jóga?
- Atha jelentése
- Elme szintjei, vrittik
- Abyasa, Vairagya foglamak
Hogyan feljlődhetünk?
- 5. szutra. Klista-aklista. Lenyomatok, szamszkárák.
- Krya jóga
- Klésák
Mi a krya jóga célja?
- A samadhiról
- Klésákkal való munka
- Miért való a kezdőknek?
Jama és nijama
- Miért olyan fontosak?
- Siddhik
- Hogyan használjuk őket a hétköznapokban?