Jógaterápia képzés tantárgyak

A Magyar Jóga Akadémia II. évfolyamán a tantárgyak fő témája a jógaterápia, a személyes gyakorlás elmélyítése, és haladóbb technikák megtanulása.

Tematika
    Add a header to begin generating the table of contents
    Scroll to Top
    Jógaoktató Tanárok
    Jógaoktató Tanárok

    Jógaterápia

    57 óra

    A tantárgy célja, hogy hallgatók tisztában legyenek a jógaterápia elméleti megközelítésével, hátterével, fogalmával, kialakulásával, céljával. Érthetővé válnak a terápiás gyakorlatsorok mélyebb összefüggései és a élettani és pszichés hatások az egyes ászanákban és gyakorlatsorokban. A betegségek mentális okai és azok átprogramozása új gondolkodási sémára már a jógaterápia mélyebb szintjeit hozza előtérbe. Magyarázatot kapnak a hallgatók azokra az összefüggésekre, amelyek a jógaterápia végső céljához, a személyiség megváltozásához vezetnek.

    A tárgy tanárai: Zoltai MiklósSelmeciné ÁgiSelmeci J. Csongor

    Jogaterapia

    Jóga nidra – relaxáció II.

    9 óra

    A tárgy a jóga legmélyebb és legátfogóbb terápiás célokból is széleskörűen alkalmazható relaxációs technikájáról a jóga nidráról szól.

    A jóga nidra segítségével olyan szinteken változtásokat érhetünk el a személyiségünkben és hathatunk a tudatalatti síkokra, amelyek tartós és mély változást hozhatnak a viselkedésünkben és ezen keresztül a mindennapi életünkben. Ezeket az ismereteket azonban csak az első év rendszeres relaxáció gyakorlása után tudjuk a jógaterapeuta jelöltek számára rendelkezésre bocsátani. A nidra megfelelő alkalmazásához kitartó saját gyakorlásra van szükség, hogy megfelelő saját élménnyel rendelkezzenek a terapeuták.

    A későbbi években tanuljuk meg a jóga nidra teljesen személyre és problémára való igazítását.

    A relaxációban szankalpák (pozitív megerősítések) alkalmazására is sor kerül az év folyamán.

    A tárgy tanárai: dr. Pápai GyulaSelmeci J. Csongor

    Relaxáció

    Ászanák

    Terápiás sorok összeállításának elmélete, gyakorlata

    53 óra

    A tárgy célja az ászanák haladóbb szintű begyakorlása, és hatásainak mélyebb megértése. A gyakorlatok fiziológiai és spirituális hatásainak tudatosítása.

    Segédeszközös ászanák haladó végzése, a segédeszközök helyes használata (fatégla, blokk, heveder, hengerpárna, faék, székek, függeszkedő heveder és fali kötél használat) különböző problémák esetén, regeneratív ászanák és típusok, terápiás ászana sorok egyes betegségcsoportokra.

    A tárgy tanárai: Dr. Pápai GyulaSelmeciné Ági

    Elokeszito aszanak

    Pránájáma

    19 óra

    A pránajáma gyakorlatok haladó végzése, azok rövid és hosszútávú hatásai, mudrák, bandhák és azok alkalmazása.

    Az első oktatói évfolyamon a pránajáma tréning alapinformációi kerültek, hogy mielőbb egészséges vizekre tudjanak érni a gyakorlók. A második évfolyam tananyagába a pránajáma tudományához tartozó olyan gyakorlatok, mudrák, és terápiás ismeretek kerültek be, amelyek elengedhetetlenek annak haladó szintű gyakorlásához.  Ezen ismereteket alkalmazva elsőként ömagunkkat gyógyítjuk, majd később a terápiát igénybe vevő embereket is.

    A pránajáma tanára: Selmeci József Csongor

    Pránájáma

    Meditáció, koncentráció

    26 óra

    A jóga magasabb rendű gyakorlatai képesek megfelelő gyakorlásuk esetén a személyiséget alapjaiban megváltoztatni. A satkarmák, a pránajáma, az ászanák gyakorlása előkészítik ezeket a változásokat. A légzéstudatosság megtanulása, a különböző vizualizációs gyakorlatok, a tematikus koncentrációs technikák előkészítik az idegrendszert és az energiarendszert a személyiségformáló élmények megjelenéséhez. A meditáció teljes valóságában azt a belső csendet jelenti, amely túl van minden fogalmi kereten.

    A tantárgy során tanulunk a meditációs alapokról, a meditáció akadályairól, a meditáció hatásairól, az előkészítő gyakorlatokról, a meditációhoz tartozó légzéstechnikákról, az ülésmódokról, a test ellazításáról, a jelenlét állapotáról, a koncentrációról.

    Tanulunk olyan tanmesékről, amelyek segítenek megérteni a jóga bölcseleti tanításait.

    A koncentráció és a meditáció tanárai: Szép Ferenc, Zoltai Miklós

    Meditacio Miklossal

    Patológia

    9 óra

    A tárgy célja a leggyakoribb betegségek kialakulásának és tüneteinek megismerése. A jógaterápia lehetséges módszereinek alkalmazása ezen betegségek megelőzésében és gyógyításában.

    A tárgy tanára: Dr. Pápai Gyula

    Patologia

    Anatómia és élettan az ászanákban

    20 óra

    A tantárgy célja, hogy olyan alapokat adjunk át a pszichológia tudományából, amelyeknek a megértése elengedhetetlenül szükséges a jógatechnikák hatásainak megértéséhez. Ezt mélyítjük tovább az előadások jógapszichológiát érintő részében alkalmazva a jóga szakkifejezéseit.

    A tárgy tanára: H-Minkó Krisztina

    Anatómia

    Szanszkrit alapok

    2 óra

    A szanszkrit alapok célja, hogy a gyakorlók bepillantást kapjanak a szanszkrit nyelv alapjaiba abból a szempontból, hogy megérthessék az ászanák nevének kialakulását, helyes ejtését, és a mantrák használatához szükséges nyelvi alapokat.

    A tárgy tanára: Selmeci József Csongor

    szanszkrit kéziratok

    Satkarmák

    5 óra

    A satkarmák a jóga legradikálisabb, leghatékonyabb eszközei, de a nyugati gyakorlók körében nem terjedtek annyira el, mint amennyire hasznos lenne számukra. Célunk a tantárggyal, hogy a jógaoktató jelöltek saját magukon megtapasztalva a satkarmák rendszeres gyakorlásának hatását felkészültek legyenek a rendszeres gyakorlás által okozott komoly energetikai emelkedés tisztulási hatásainak kezelésére.

    A tárgy tanára: Selmeci József Csongor

    Neti pot

    Retorika

    1 óra

    A helyes hangképzés, artikulációs és rezonancia gyakorlatok segítségével a leendő oktató világos, egyértelmű, határozott jól hallható és érthető beszédstílust tud elsajátítani. Ezek a beszédtulajdonságok szükségesek a csoportok megfelelő oktatásához.

    A tárgy tanára: Dr. Pápai Gyula

    Retorika
    hu_HUHU